Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

| dodał:

XXIV Niedziela Zwykła – 7 VII 2019

1. Święto Św. Benedykta, Patrona Europy przypada w czwartek 11 lipca.

2 .Zapraszamy na Dzień Fatimski – w sobotę 13 lipca:

Różaniec po Mszy Św. o godz. 630 i 1500

Nabożeństwo fatimskie, konferencja i procesja ze świecami dookoła kościoła po Mszy Św. o godz. 1800.

3. Nowenna do Matki Bożej Karmelitańskiej odprawiana jest codziennie po Mszy Świętej o godz. 1800 do 15 lipca.

4. XXXIII Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę: 30 lipca – 12 sierpnia 2019 r.Zapisy od 22 do 29 lipca b.r., w godz. 1700-1900, w „Piwnicy Akademickiej” przy białostockiej katedrze – ul. Kościelna 2; zapisy do „Grupy Złotej”- w sklepiku. 

5. VIII rowerowa pielgrzymka z Białegostoku na Jasną Górę, 3-10 sierpni, dla uczestników, którzy ukończyli12. rok życia. Warunkiem jest posiadanie sprawnego roweru i zarejestrowanie się przez stronę internetową rowerymka.pl. Zapraszamy.

6. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Białostockiej zaprasza na autokarową Pielgrzymkę Kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie, która odbędzie się dnia 20 lipca br. W programie: Droga Krzyżowa na Golgocie, Msza św., konferencja, wspólna Agapa. Zapisy w Parafii św. Faustyny w Białymstoku.

7. Prasa katolicka: Idziemy, Gość Niedzielny (na regałach); bardzo prosimy, aby nie kłaść na regałach starych czasopism oraz makulatury.

8. Bóg zapłać za wspólne przeżywanie niedzielnej Eucharystii; dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za pomoc i życzymy Bożego błogosławieństwa na cały tydzień.

==========================================================================

Stanowisko wobec marszu LGBT

Drodzy Archidiecezjanie,

Na 20 lipca br. zaplanowany jest w Białymstoku marsz środowisk związanych z LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów). Jest to inicjatywa obca naszej podlaskiej ziemi i społeczności, która jest mocno zakorzeniona w Bogu, zatroskana o dobro własnego społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci. Jak można się było przekonać w innych polskich miastach, uczestnicy marszu swoją niecenzuralną postawą i strojem dawali gorszący przykład innym, korzystającym z przestrzeni publicznej, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży. W czasie tych parad szydzono z wartości chrześcijańskich, profanowano święte symbole, wypowiadano bluźnierstwa przeciw Bogu i wulgaryzmy pod adresem ludzi wierzących. Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych – tych, których sumienie jest wyczulone na dobro społeczne, chrześcijańskie i obyczajowe, a także jest miejscem obrażania i robienia parodii z treści, które są dla wierzących najwyższą wartością.

Wobec takiej postawy mówimy stanowcze „nie” i powtarzamy za kard. Stefanem Wyszyńskim „Non possumus” – nie możemy się na to zgodzić! Nie możemy pozwolić, aby wyśmiewano wartości dla nas najświętsze i bezkarnie obrażano nasze uczucia religijne. Nie bądźmy, wobec tego faktu obojętni! Ewangelia uczy nas szacunku i miłości do każdego człowieka i to staramy się czynić, ale nie godzimy się na szydzenie z naszej wiary i deprawację najmłodszych. Kościół, rodziny chrześcijańskie i środowiska mają prawo do publicznej ochrony dziecka i wyrażania sprzeciwu wobec niebezpieczeństwa demoralizacji najmłodszych, co jest

zagwarantowane w art. 72 ust 1 Konstytucji RP. (Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.)

Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1995 r. przypominał nam, że czas próby polskich sumień trwa. Zajęcie jednoznacznej postawy wobec tego typu inicjatyw jest teraz próbą naszego sumienia. Bardzo proszę wszystkich wiernych, aby podjęli szczególną modlitwę w obronie chrześcijańskiej wizji człowieka, rodziny i najwyższego jej dobra, jakimi są dzieci. Proszę też o ofiarowanie cierpień osób chorych i dobrych postanowień w tej intencji. Informuję, że tego dnia - 20 lipca w archikatedrze białostockiej od 8.45 do 16.00 odbędzie się modlitewne czuwanie w tej intencji. Obok archikatedry o godz. 14.00 planowany jest „Piknik Rodzinny”, który mógłby stać się piękną manifestacją i publicznym świadectwem o naszym pozytywnym, radosnym rozumieniu rodziny opartym na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.

Wyrażam wdzięczność wszystkim tym, którzy stają w obronie wartości chrześcijańskich i dobra rodziny.

Z serca wszystkim udzielam błogosławieństwa


Abp Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Białostocki

Białystok 05.07.2019 r.