Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

| dodał:

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego19 V 2024

1. Dzisiaj po Mszy św. wieczornej, w ramach wieczorów uwielbienia,  zapraszamy na modlitwę do Ducha Świętego, w oratorium w dolnym kościele

2. Jutro Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze Św.: o godz. 630, 700, 900 (z nabożeństwem dla chorych), 1500 i 1800.

3. W czwartek 23 maja przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów; o tę modlitwę prosimy szczególnie w czasie Mszy Świętych i adoracji Najświętszego Sakramentu. W tym dniu - po Mszy Świętej o godz. 1800 odbędzie się spotkanie organizacyjne w sprawie procesji Bożego Ciała dla osób odpowiedzialnych za noszenie baldachimu, chorągwi i feretronów oraz Wspólnoty Adoracyjnej. 

Dzieci noszące poduszeczki, różaniec i sypiące kwiaty swoje spotkanie będą miały w środę przed Bożym Ciałem (29 maja) o godz. 1700.

4. W sobotę 25 maja o godz. 1000 w Archikatedrze Białostockiej dk. Michał Cylwik przyjmie świecenia prezbiteratu. Zachęcamy do udziału w Mszy Świętej i do modlitwy w tej intencji.

5. Następna niedziela 26 maja będzie Uroczystością Trójcy Przenajświętszej, która zakończy czas spowiedzi i komunii świętej wielkanocnej.

6. W najbliższą niedzielę 26 maja 2024 zapraszamy na Piknik Rodzinny: Mama i Tata, najlepszy zawód świata”; rozpoczęcie Koronką przy Ołtarzu Papieskim o godz. 1400; w tym dniu przypada również Dzień matki.

7. Przy bocznym wejściu do kaplicy adoracji, w dolnym kościele znajduje się lista osób adorujących. Bardzo prosimy dokonanie aktualizacji / korekty swoich dyżurów. Pragniemy, aby dzieło adoracji rozwijało się, aby Pan Jezus o każdej godzinie miał obecnych adorujących Go. Część osób ze wspólnoty adoracyjnej odeszła już do wieczności, niektórym ciężka choroba utrudnia przychodzenie na adorację, dlatego zapraszamy nowe osoby. Nie bójmy się tego zobowiązania, a doświadczymy wielu korzyści duchowych.

8. XI Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce połączona z I Światowym Dniem Dzieci – 1 czerwca godz. 930.

9. Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku ogłasza nabór na etap propedeutyczny formacji w roku akademickim 2024/2025. Przyjmowanie kandydatów rozpoczyna się od dnia 3 czerwca 2024 r. Wszelkie pytania związane z podjęciem formacji na etapie propedeutycznym w AWSD w Białymstoku prosimy kierować bezpośrednio do rektoratu seminarium. 

10. Msza Święta w intencji ochrony życia odprawiona będzie w sobotę 25 maja o godz. 18.00 w Parafii pw. Trójcy Świętej w Supraślu.

11. Pielgrzymka na rolkach do Świętej Wody wyruszy spod archikatedry białostockiej 26 maja 2024. Przejazd odbędzie się trasą ścieżek rowerowych. Rozpoczęcie o godz. 1600. Zapraszamy.

12. Katolicka prasa: Drogi Miłosierdzia, Idziemy i Gość Niedzielny.

13. Bóg zapłać DOBROCZYŃCOM…

==============================================================================================

ZAPROSZENIE NA ŚWIĘCENIA

Umiłowani Siostry i Bracia w Chrystusie Panu!

W najbliższą sobotę, 25 maja 2024r. o godz. 10:00, w białostockiej Archikatedrze sześciu diakonów naszego seminarium otrzyma święcenia prezbiteratu. To bardzo ważne wydarzenie dla całej naszej Archidiecezji. Z tej okazji bardzo Was proszę o modlitwę za naszych diakonów, którzy obecnie przeżywają swoje rekolekcje przed święceniami.

Serdecznie zapraszam do białostockiej Archikatedry na uroczystość święceń. Proszę także byście nie ustawali w żarliwej modlitwie w intencji powołanych oraz o nowe powołania kapłańskie.

Z pasterskim błogosławieństwem


Abp Józef Guzdek

METROPOLITA BIAŁOSTOCKI


===================================================

ZAPROSZENIE NA ŚWIATOWE DNI DZIECI

Już w marcu br. Papież Franciszek zapowiedział I Światowe Dni Dzieci, odbędą się one w Rzymie 25/26 maja, pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe
(Ap 21,5). Ta pionierska inicjatywa stawia w centrum dzieci oraz opiekę nad nimi, tak jak to robił Jezus. Mówił On: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego”
(
Mk 10,14n) oraz w innym miejscu „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje” (Mt 18,3b-5).

I Światowe Dni Dzieci będą się odbywały równolegle w Rzymie i diecezjach na całym świecie. Pragniemy włączyć się w to wydarzenie przez wspólną modlitwę w sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Okazją ku temu byłaby Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych, która już od jedenastu lat wpisuje się w tradycję naszej Archidiecezji. Tegoroczna odbędzie się w sobotę 1 czerwca br. W programie: o godz. 10.00 koncert scholi „Winnica”, o 11.00 Msza św., a bezpośrednio po niej gry, zabawy oraz park rozrywki na stadionie.

W związku z powyższym pragnę oprócz dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Jezusa do swojego serca, serdecznie zaprosić wszystkie dzieci z naszej Archidiecezji wraz z rodzicami, kapłanami, wychowawcami oraz katechetami do dzielenia się radością z tego dnia.

Niech to będzie czas wspólnego, przedłużonego świętowania uroczystości pierwszokomunijnej oraz I Światowego Dnia Dzieci na szczeblu diecezjalnym.

Z pasterskim błogosławieństwem


Abp Józef Guzdek

METROPOLITA BIAŁOSTOCKI