Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
V NIEDZIELA WIELKANOCNA

| dodał:

V NIEDZIELA WIELKANOCNA – 19 V 2019

1. Wczoraj rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie” dla uczczenia stulecia urodzin Karola Wojtyły. Jej celem jest zbudowanie duchowego pomnika z serc i umysłów Polaków przez różnorodne inicjatywy modlitewne i charytatywne, naukowe i artystyczne, edukacyjne i wychowawcze. Prosimy o zgłaszanie propozycji, które można będzie zrealizować w naszym sanktuarium.

2. Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych przypada 24 maja.

3. W następną niedzielę (26 maja) w czasie Mszy Świętej o godz. 1230 odbędzie się uroczystość rocznicy pierwszej komunii świętej dzieci z klas czwartych. Spowiedź dzieci w piątek 24 maja o godz. 1730.

4. Również za tydzień w niedzielę 26 maja o godz. 1500 na Placu Bł. Ks. Michała Sopoćki przed naszym Sanktuarium odbędzie się Piknik Rodzinny pod hasłem: „Mama i tata, najlepszy zawód świata”. Serdecznie zapraszamy wszystkich, szczególnie rodziny z dziećmi.

5. Nawiedzenie ołtarzyka miłosierdzia z relikw. bł. Michała trwa aktualnie przy ul. Radzymińskiej 4; prosimy o przygotowanie się mieszkańców bloków nr 6 i 8.

6. Prasa: Idziemy, Gość Niedzielny – na regałach…

7. Tegoroczna Pielgrzymka kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie odbędzie się w sobotę, 25 maja. Pielgrzymka wyruszy z Katedry białostockiej o godz. 1400, a zakończy się Mszą św. w Świętej Wodzie o godz. 1800.

8. III Rowerowa Pielgrzymka do Różanegostoku organizowana jest 15-16 czerwca. Zapisy organizowane są przez internet – na stronie www.rozanostocka.pl

9. Msze Święte w tygodniu: godz. 630 ,700 i 1800 (główna świątynia); godz. 15.00 (dolny kościół); ADORACJA (dolny kościół).

10. Bóg zapłać Dobroczyńcom.

===========================================================================

SŁOWO

RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

PRZED WYBORAMI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Drodzy Siostry i Bracia,

W niedzielę 26 maja br. we wszystkich państwach tworzących Unię Europejską odbędą się wybory do jej Parlamentu. Od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej. Polska należy do Unii od 2004 roku. Stało się to również dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w członkostwie naszego państwa w tej instytucji dostrzegał nie tylko szansę na rozwój Polski pod względem materialnym i cywilizacyjnym, ale również szansę dla Unii, która będzie mogła czerpać z duchowego skarbca naszej Ojczyzny. W konsekwencji przed Europą otworzy to – jak często głosił to Papież – możliwość oddychania obydwoma płucami, a przez to trwania przy jej chrześcijańskich korzeniach.

Jeszcze na kilka lat przed wstąpieniem Polski do Unii, dnia 3 czerwca 1997 roku Jan Paweł II w obecności pięciu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej mówił w Gnieźnie: „Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego

bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie «wspólnego domu» dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?”

Mając na uwadze to papieskie nauczanie, lepiej możemy zdać sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa w obecnym momencie naszej najnowszej historii.

Dlatego bardzo zachęcamy Was, Drodzy Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem.

Modląc się do Boga – za wstawiennictwem świętych Patronów Europy i Polski – o dobrą przyszłość Europy, a także o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny, z serca Wam błogosławimy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Jasna Góra, 2 maja 2019 roku

==========================================================================

/ Fragment z oświadczenia Ordo Iuris /

W ostatnich tygodniach doszło do niespotykanej dotąd fali ataków na ludzi wierzących. Chrześcijanie zostali nazwani „świniami w błocie”, a jasnogórska ikona została wykorzystana jako instrument propagandy LGBT. Po pierwszych zniewagach agresja przerodziła się w fizyczne ataki na kościoły.

Na zabytkowych murach wielu świątyń rozklejono obraźliwe plakaty, w katedrze w Kwidzynie połamano i podeptano krzyż, a do kropielnicy wlano alkohol, zaś przy grobie Chrystusa i monstrancji z Najświętszym Sakramentem w kościele pw. św. Dominika w Płocku umieszczono sześciobarwne flagi ruchu LGBT.

Coraz częściej można usłyszeć porównanie tej fali nienawiści i agresji z najczarniejszym rozdziałem komunistycznych prześladowań Kościoła i wiary.

Zapewne również bardzo bolesny był widok sprofanowanego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą zawierającą logotyp lobby LGBT, który lewicowi aktywiści rozwiesili na toaletach i śmietnikach wokół podominikańskiego kościoła w Płocku.

Tę samą obrazoburczą przeróbkę zobaczyłem kilka dni temu na murach klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej w Warszawie – tego samego, do którego w 1925 r. wstąpiła św. siostra Faustyna. Ten, kto to zrobił, celowo wybrał właśnie to miejsce, by spotęgować zniewagę dla tego, co święte.