Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

| dodał:

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 1 III 2020


1. Dzisiaj przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”; Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy dzisiaj 01.03.2020 o godz. 1700 spod budynku Kina TON w kierunku Cmentarza Wojskowego przy ul. 11 listopada; taca dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby Kurii Metropolitalnej.

2. Wielkopostne Rekolekcje Parafialne odbędą się w terminie 29-31 marca 2020; dla Zespołu Szkół Elektrycznych im. Prof. Janusza Groszkowskiego, Szkoły Podstawowej nr 42 im. Bł. Michała Sopoćki, Szkoły Podstawowej nr 26 im. Stanisława Staszica oraz Przedszkoli: 31 marca - 2 kwietnia 2020.

3. Przypominamy o nabożeństwach: Droga Krzyżowa: ogólna - środy 1545 i piątki 1830;dzieci – środy 1700; młodzież – piątki 1930; Gorzkie Żale: niedziele 1730, wtorki i piątki 1545; Godzinki – niedziele 830.

4. Jutro odbędzie się spotkanie organizacyjne mieszkańców ul. Radzymińskiej 32,34,40,42,44 i 46 w związku z nawiedzeniem ołtarzyka miłosierdzia. Msza Święta w int. mieszkańców ul. Radzymińskiej 24 odprawiona będzie w piątek 6 marca o godz. 1500.

5. W następną niedzielę będzie dzień modlitwy, a także zbiórka ofiar do skarbonek na misje „Ad Gentes”; o godz. 1230 Msza Święta i katecheza dla dzieci klas drugich szkół podstawowych i rodziców. Po Mszy Świętej o godz. 1800 spotkanie z rodzicami klas siódmych i ósmych w sprawie tegorocznego bierzmowania.

6. I czwartek, piątek i sobota – nabożeństwa wg stałego porządku.

7. Intencje modlitewne na marzec: KŻR – O wybawienie Boże od plagi alkoholizmu, nieszczęść i chorób, szczególnie epidemii korona-wirusa; Straż Honorowa Najśw. Serca Jezusa – O wielkopostną przemianę życia przez jałmużnę, modlitwę i post.

8. Na regałach znajduje się prasa: Nowy numer naszego biuletynu Zwiastun Miłosierdzia, mies. Drogi Miłosierdzia, tygodniki - Idziemy i Gość Niedzielny, skarbonki miłosierdzia oraz foldery informujące o spotkaniach ABC o kard. Wyszyńskim.

9. Rekolekcje wielkopostne organizowane przez Duszpasterstwo Służby Zdrowia odbędą się w Domu Rekolekcyjnym Księży Werbistów w Kleosinie w terminie 6-8 marca 2020; poprowadzi je biblista ks. dr Wojciech Michniewicz.

5. Uroczystości dziękczynne za ocalenie Białegostoku, w 31. rocznicę katastrofy pociągu przewożącego chlor, odbędą się w poniedziałek 9 marca br. W godz. 1630 ( przy Krzyżu w miejscu katastrofy) - godz. 1800 – Msza Święta w naszym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy do licznego udziału w procesji i Mszy Świętej.

6. Msza Święta ku czci Św. Kazimierza Królewicza, będzie sprawowana 4 marca br. o godz.18.00 w kościele św. Kazimierza w Białymstoku.

6. Z racji Drogi Krzyżowej Msze Święte w środy o godz. 1500 będą w głównej świątyni.

7. Bóg zapłać Dobroczyńcom.

8. Ukazał się marcowy numeru „Dróg Miłosierdzia”, który może być wspaniałą pomocą w przeżywaniu Wielkiego Postu. Proponujemy artykuł pod tytułem "Spowiedź bez formułki" zawierający praktyczne informacje dla osób korzystających z sakramentu pokuty. Polecamy też tekst o wielkopostnych wyzwaniach: poście, modlitwie i jałmużnie.Z okazji przypadającej 8 marca niedzieli misyjnej zamieszczony jest wywiad z bp. Jerzym Mazurem o pracy polskich misjonarzy na całym świecie.W tym miesiącu 7. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową obchodzi Papież Franciszek, z tej okazji polecamy artykuł zachęcający do modlitwy za niego, wsłuchiwania się w jego nauczanie i wcielania jego słów w życie.

=======================================================================================================

PO KOLĘDZIE…:


Dane: Serdecznie dziękujemy za spotkania w czasie kolędowych odwiedzin duszpasterskich, które przebiegały w atmosferze życzliwość ze strony odwiedzanych rodzin i osób. Jest to ważne w tak trudnym dla Kościoła Katolickiego i nas kapłanów czasie, kiedy jesteśmy poddawani bardzo surowej i negatywnej ocenie przez różne środowiska i media. Spotkania były okazją do rozmów duszpasterskich, a także do poruszania innych spraw związanych z codziennym życiem naszych parafian.

Spostrzeżenia: Odwiedziliśmy 3 119 rodzin (86,6%); do 474mieszkań (13,2%) nie dotarliśmy z powodu nieobecności ich mieszkańców – są to zazwyczaj lokatorzy lub osoby przebywające poza naszą parafią, albo też osoby, które z ważnych powodów były nieobecne w danym dniu. W 7 mieszkaniach (0,2%) wprost odmówiono chęci spotkania kolędowego. Wydaje się, że statystyka ta nie ukazuje czarnego obrazu Kościoła i jego wiernych, chociaż czeka nas – kapłanów i wiernych – dalsza trudna praca. Problemy, z którymi stykamy się są zwykle znane i powszechne: kryzysy w małżeństwach/rodzinach; okazjonalne traktowanie życia religijnego wśród części parafian dorosłych, dzieci i młodzieży – zwłaszcza w przygotowaniach do sakramentów świętych (pierwsza komunia, bierzmowanie, małżeństwo); alkoholizmi problemy z tym związane; wiele osób starszych i przewlekle chorych pozbawionych jest życia sakramentalnego, najczęściej z powodu zaniedbań w rodzin, które całymi latami nie poproszą kapłana z posługą; znaczna część parafian, zwłaszcza młodych, reprezentująca nurt liberalny zbyt formalnie traktuje potrzebę udziału we Mszach Świętych, przystępowanie do sakramentów, udział w nabożeństwach i rekolekcjach, twierdząc, że nie jest to konieczne, nie widząc jak wielkie korzyści duchowe z tego mogą wypływać; apelujemy zatem o dojrzałe pojmowanie praktyk religijnych i nie zaniedbywanie ich. Jesteśmy parafianami sanktuarium – świątyni wyjątkowej z kilku powodu: możliwości korzystania z obfitszych łask Bożych, bogactwa wydarzeń duszpasterskich, obecności relikwii bł. Michała Sopoćki, nawiedzania przez liczne pielgrzymki – to wyróżnienie, ale i zobowiązanie; prosimy o większe zaangażowanie się do wspólnot, dzieła adoracji Najświętszego Sakramentu, do wolontariatu posługującego w sanktuarium.

Dziękujemy ks. Janowi za celebrowanie Mszy Świętych o godz. 1800, dzięki czemu wszyscy kapłani mogli codziennie kolędować; ks. Kamilowi i Stanisławowi za szczegółowe grafiki zamieszczane na naszej stronie. 

BÓG ZAPŁAĆ również za ofiary na potrzeby naszej świątyni - utrzymanie, aktualne prace w budynkach i zapewne na nowe nagłośnienie (182 820,00 PLN i 130 $)