VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 14 II 2021
1. Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Apostolstwo Trzeźwości Archidiecezji Białostockiej, w ramach Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, zaprasza na spotkanie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 18 lutego, w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku o godz. 1800.
2. Jutro 15 lutego przypada 46. rocznica śmierci Bł. Michała Sopoćki. Główną Mszę Świętą o godz. 1800 odprawi JE. Abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki oraz Abp Edward Ozorowski; również jutro o godz. 1630 (w sali dolnego kościoła) odbędzie się konferencja nt. dzieła Bł. Michala, którą wygłosi s. dr Iwona Żurawska ZSJM; o godz. 1700 (dolnym kościele) będzie Celebracja Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz adoracja z Bł. Michałem.
3. W Środę Popielcową (17 lutego) rozpoczniemy Wielki Post. W tym dniu również rozpocznie się czas komunii świętej wielkanocnej. Msze Święte z poświęceniem popiołu i posypaniem głów o godz.: 630, 700, 900, 1200, 1500, 1630 i 1800. W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. W Wielkim Poście katolicy nie powinni uczestniczyć w zabawach i imprezach towarzyskich. Zapraszamy do udziału we Mszach Świętych, Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i adoracji Najświętszego Sakramentu. Tradycyjnie taca w tym dniu zostanie przeznaczona na CARITAS.
- Droga Krzyżowa: dorośli – środy po Mszy Św. o godz. 1500; piątki po Mszy Św. o godz. 1800; dzieci – środy o godz. 1700;
- Gorzkie Żale – wtorki i piątki po Mszy Św. o godz. 1500; niedziele o godz. 1730;
- Godzinki o Męce Pańskiej – niedziele o godz. 830;
- Rekolekcje wielkopostne: 21,22,13 marca (parafialne i szkolne).
- Za udział w rekolekcjach i nabożeństwach pasyjnych (odpust zupełny).
4. Pierwsza spowiedź dzieci przed pierwszą komunią świętą: w piątek 19 lutego o godz. 1630 (III a z SP 26 + dzieci spoza szkoły) i 1715 (III c z SP 26) oraz w sobotę 20 lutego w godz. 900 (III b SP 26), 930 (III a z SP 42), 1000 (III b z SP 42) i 1030 (III c z SP 42).
5. Czasopisma katolickie (Idziemy, Gość Niedzielny), obrazki i foldery (na regałach); obrazy Jezusa Miłosiernego, dewocjonalia, książki (w sklepiku).
6. Proponujemy włączenie się do „Żywej Drogi Krzyżowej”, tj. 14-osobowych grup, w których poszczególne osoby rozważają codziennie jedną ze stacji drogi krzyżowej; w ten sposób grupa codziennie odprawia całą drogę krzyżową. Informacje i listy do wpisywania się są na stoliku przy wyjściu.
7. Nabór do Zespołu Szkół Katolickich im. Ks. F. Blachnickiego w Białymstoku, ul. Transportowa (Szkoła Podstawowa i Przedszkole) www.szkolabudujemyludzi.pl
8. Bóg zapłać Dobroczyńcom…
================================================
INFORMACJE: „ŻYWA DROGA KRZYŻOWA”
/ na podstawie informacji: www.maksymilian.archibial.pl /
Pierwsza Żywa Droga Krzyżowa powstała dziesięć lat temu w pierwszy piątek 2 kwietnia 2004 r. przy Klasztorze OO. Bernardynów w Rzeszowie. Jej założycielem był o. Rajmund Matejko OFM. Wyrosła ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. We Wspólnocie Żywej Drogi Krzyżowej (na wzór Żywego Różańca) powstają 14-osobowe grupy Dróg Krzyżowych, które maja swoje nazwy, osobę odpowiedzialną za daną Drogę Krzyżową (animatora), a członkowie rozważają codziennie wyznaczoną jedną Stację Drogi Krzyżowej.
Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej skierowana jest do wszystkich wiernych, którzy są gotowi podjąć codzienne zobowiązania modlitewne wynikające z przynależności do Drogi Krzyżowej.
W naszej archidiecezji pierwsze 2 Drogi Krzyżowe powstały 3 października 2014 roku w Parafii pw. Św. Maksymiliana. W każdy pierwszy piątek miesiąca w kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbego grupy ŻDK spotykają się o godz. 18:00 na Mszy św., by po jej zakończeniu wspólnie rozważać poszczególne stacje Męki Pańskiej.
Cele Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej (W ŻDK):
- Powiększanie chwały Bożej.
- Umiłowanie Pana Jezusa Cierpiącego.
- Łączenie własnego krzyża z Męką Zbawiciela.
- Nieustanna łączność z Maryją, Matką Bolesną, która pozostawała u stóp Krzyża.
- Pogłębianie pobożności pasyjnej przez codzienne rozważanie Stacji Drogi Krzyżowej.
- Duchowa łączność z członkami W ŻDK przez modlitwę.