Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
IV NIEDZIELA ZWYKŁA

| dodał:

IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 29.01.2023

1. Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) przypada w czwartek 2 lutego: Msze Święte odprawiane będą o godz. 630, 7, 9, 15 i 1800. W czasie Mszy Świętych odbędzie się obrzęd błogosławieństwa świec gromnicznych, nawiązujący do tajemnicy Bożego Narodzenia i kolędowania. Tradycyjnie jest to również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego i modlitwy za osoby konsekrowane; ofiary na tacę będą przeznaczone na zakony klauzurowe. Z racji I czwartku Msza Święta o godz. 1800 z udziałem Wspólnoty Adoracyjnej i modlitwą o powołania.

2. W piątek po Mszach Świętych o godz. 700 i 1500 poświęcenie świec i błogosławieństwo ku czci Św. Błażeja.

3. W I sobotę po Mszy Świętej o godz. 700 nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.

4. W niedzielę po Mszach Św. będzie możliwość poświęcenie chleba i wody ku czci Św. Agaty.

5. Zapraszamy do udziału karnawałowym spotkaniu SENIORÓW w sobotę 11 lutego; będzie ono połączone ze Światowym Dniem Chorego: godz. 1200 - Msza Święta z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych (w dolnym kościele), a następnie spotkanie karnawałowe (w sali pod plebanią).

6. Intencje modlitewne na luty: Koła Żywego Różańca – Za Osoby Konsekrowane; Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa –Za chorych.

7. Prasa katolicka: Idziemy, Gość Niedzielny, „Drogi Miłosierdzia”; przy wyjściu z kościoła można nabyć świece gromniczne.

8. Kolęda - rozpoczęcie się o godz. 1600:

30 I Pn Olsztyńska 1, 1A, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8
31 I Wt Olsztyńska9, 10, 11; Buska – cała
1 II Śr Łańcucka, Racławicka, Wołkowyska, Świsłocka, Kowieńska, Grodzieńska, Skidelska, Lidzka, Wileńska, Płocka i Przytorowa

9.Zapraszamy na kulig dla dzieci i młodzieży – 1 lutego w środę; zapisy i informacje w zakrystii

10. W dniach od 3 - 5 marca organizowane są w Hodyszewie weekendowe rekolekcje dla małżeństw, przeżywających trudności lub chcących odświeżyć swoją relację, prowadzone przez diecezjalny ośrodek Spotkań Małżeńskich.

11. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Dróg Miłosierdzia”. Znajdziemy w nim m.in. artykuł pt. „Łagodna siła wiary, mądrości i prawdy” o duchowym dziedzictwie, jakie pozostawił nam papież Benedykt XVI; rozmowę z siostrami kamedułkami z klasztoru w Tyszowcach nawiązującą do Dnia Życia Konsekrowanego, a także w związku z obchodzonym 11 lutego Światowym Dniem Chorego materiał poświęcony Hannie Chrzanowskiej, błogosławionej pielęgniarce, prekursorce opieki hospicyjnej. W kontekście ostatnich, nagłaśnianych w mediach, deklaracji wystąpienia ze wspólnoty Kościoła katolickiego, warto zapoznać się z artykułem mówiącym o konsekwencjach apostazji. Zachęcamy również do zapoznania się z nową ramówką archidiecezjalnego „Radia i”, z nowymi pasmami programowymi i ciekawymi audycjami.

12. Prosimy o pomoc w zdejmowaniu dekoracji z choinek w kościele w czwartek po Mszy Świętej o godz. 1800 (najlepiej wspólnoty, które dekorowały); natomiast w piątek po Mszy Świętej o godz. 700 będzie wynoszenie choinek i sprzątanie świątyni.

13. Bóg zapłać Dobroczyńcom.

=======================================================

DANE STATYSTYCZNE ZA ROK 2022

Lp. Rodzaj danych Ilość
1. Wiernych:

Rodzin:

9 870

3 790

2. Innowierców: ( brak dokładnych danych)
3. Chrztów:a/ poniżej 1 roku 100
b/ od 1 do 7 lat 1
c/ powyżej 7 lat 1
4. Dzieci do I Komunii Świętej: 112
5. Bierzmowanych: -
6. Ślubów: 35

a)między katolikami

b)między katolikiem a niekatolikiem

33

2

7. Pogrzebów: 103
8. Włączonych do Kościoła Katolickiego

Wyłączonych z Kościoła - apostazja

1

-

9. Wydanych Komunii Świętych: 190 000
10. Sakrament Namaszczenia Chorych: Indywidualne: 30 osób; zbiorowe: ok. 280 osób Światowy Dzień Chorego
11. Małżeństw rozbitych: ok. 350
12. Małżeństw bez ślubu kościelnego ok. 250 (brak aktualnych informacji)

13. Punkty działalności charytatywnej Kościoła w parafii: wydawanie posiłków w okresie X - IV – ok. 15-20 osób; punkt charytatywny CARITAS– wydawanie odzieży, żywności, dofinansowanie leków i zaległych opłat – ok. 60 rodzin oraz bezdomni.

14. Ilość opłacanych obiadów dla dzieci – nie było zapotrzebowania.

15. Formy duszpasterstwa dla żyjących bez ślubu: rozmowy w kancelarii lub w związku z katechezą sakramentalną dzieci (chrzest dziecka, pierwsza komunia święta i bierzmowanie), kierowanie na spotkania diecezjalne organizowane dla małżeństw niesakramentalnych.

16. Czy w parafii jest punkt Poradnictwa Rodzinnego? Tak.

Ks. Andrzej Kozakiewicz

(podpis proboszcza)


Białystok, 17.01.2023