Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
NIEDZIEA PO NARODZENIU PAŃSKIM - ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY - JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

| dodał:

1. Dzisiaj (w niedzielę 31 grudnia) po Mszy Świętej o godz. 1800 odprawione będzie nabożeństwo dziękczynne, z hymnem do Ducha Świętego, za łaski całego roku. Po nabożeństwie rozpocznie się w dolnym kościele adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju w Ojczyźnie i na świecie; tradycyjnie o północy (w dolnym kościele) odprawiona będzie Msza Święta rozpoczynająca Nowy Rok Pański 2018.

2. Jutro przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Nowy Rok; porządek Mszy Świętych niedzielny. Za udział w publicznym odmówieniu lub odśpiewaniu hymnu: O Stworzycielu, Duchu przyjdź...” można uzyskać odpust zupełny. Jest to Światowy Dzień Modlitwy o Pokój.

3. We środę wspominać będziemy Najświętsze Imię Jezus.

4. W I czwartek o godz. 1800 Msza Święta z udziałem wspólnoty adoracyjnej i nabożeństwo w intencji powołań.

5. I piątek miesiąca, z racji kolędy spowiedź wieczorna będzie tylko przed Mszą Świętą o godz. 1800, prosimy o wcześniejsze spowiadanie się.

6. W sobotę 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego; po każdej Mszy Świętej poświęcenie kredy i kadzidła; porządek Mszy Świętych jak w niedzielę: godz. 7, 9, 1030, 1145, 1230, 15 i 18; jest to również I sobota miesiąca, po Mszy Świętej o godz. 700 nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi i różaniec. Z racji tego, że jest to uroczystość obowiązująca, Msza Święta o godz. 18.00 w piątek 5 stycznia będzie z uroczystości Objawienia Pańskiego.

7. Ks. Arcybiskup Metropolita serdecznie zaprasza wszystkich wiernych, rodziny, młodzież i dzieci do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Rozpoczęcie o godz. 1145 na Dziedzińcu Pałacu Branickich. Orszak, składający się z trzech grup kontynentalnych: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, śpiewając kolędy, przejdzie ulicami: Legionową, Skłodowskiej-Curie, Placem NZS, Liniarskiego, Lipową, Rynkiem Kościuszki i dotrze na plac przed Katedrą. Po zakończeniu Orszaku będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej w Katedrze o godz. 1400.

8. W najbliższą niedzielę 7 stycznia przypada Święto Chrztu Pańskiego i zakończenie okresu Narodzenia Pańskiego, modlitwą podziękujmy za chrzest święty; jak zwykle o godz. 1000 będzie różaniec, po Mszy Świętej o godz. 1030 odbędzie się procesja i SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE Kół Żywego Różańca.

9. Intencje modlitewne na styczeń: KŻR – O błogosławieństwo Boże w czasie odwiedzin duszpasterskich parafian; SH NSPJ – O łaski w Roku Pańskim 2018.

10. W całym okresie kolędowym nie będzie spowiednika w czasie Mszy Św. o godz. 18.00, prosimy o spowiadanie się przed Mszami Św. o godz. 1430 i 1730.

11. KOLĘDA:

2 I Wt. 16.00 Białostoczek: 11, 13A
3 I Śr. 16.00 Białostoczek: 15,17
4 I Czw. 16.00 Białostoczek: 12,14,19A
5 I Pt. 16.00 Białostoczek: 16,18,24

12. Prasa: Broszura na Rok Duszpasterski: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”; Gość Niedzielny IDZIEMY(na regałach).

13. Ze względu na kolędę kancelaria parafialna będzie czynna tylko w godzinach od 800 do 1000; nie będzie czynna po południu.

14. Msze Święte w dni powszednie Okresu Bożego Narodzenia: godz. 630,7,15 (dolny k-ł); godz. 1800 (główna świątynia); adoracja w dni powszednie (dolny k-ł).

15. Zmarli w XI i XII 2017: + Janina Lisowska, Danuta Łuniewska, Elżbieta Szałaj,Marcin Stanisławski, Leokadia Salej, Halina Wróblewska, Teresa Joanna Panas, Danuta Olszewska, Zofia Kosakowska, Andrzej Bartoszewicz, Stanisława Hryniewicka, Stanisław Zimnoch, – wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

16. Bóg zapłać Dobroczyńcom.

===========================================================================

SŁOWO

PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

NA NIEDZIELĘ ŚWIĘTEJ RODZINY

„Kochać, nie zabijać!”

Drodzy Bracia i Siostry!

W czytaniach na dzisiejsze Święto Świętej Rodziny św. Paweł Apostoł wymienia wiele cnót, ale podkreśla, że najważniejsze jest, aby realizować je z miłością, „która jest więzią doskonałości”. Dzisiaj chcemy, aby ta zasada wybrzmiała z całą mocą i aby odnosiła się ona do wszystkich: do dzieci zdrowych i do niepełnosprawnych, do osób starszych i do chorych. Wszyscy oni zawsze powinni mieć miejsce w naszych rodzinach.

Każde dziecko potrzebuje miłości. Dziecko poczęte, choć rozwija się w łonie matki, nie jest własnością rodziców – jest powierzone ich trosce przez Boga. Niepełnosprawność czy choroba zawsze pozostaje tajemnicą, z którą zmaga się nasz umysł i nasza wiara. Człowiek jednak nie ma prawa do decydowania o kresie życia na żadnym jego etapie, gdyż Panem życia i śmierci jest tylko Bóg!

Wszyscy jesteśmy powołani do kochania i przyjmowania najsłabszych, a nie do ich zabijania. Zarówno wierzący jak i niewierzący są wezwani do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie może być miejsca na zabijanie innych, a szczególnie niepełnosprawnych i chorych dzieci!

To nie jest kwestia tylko światopoglądu czy religii, ale przede wszystkim nauki, która jednoznacznie wykazuje, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia.

Niedawno do opinii publicznej dotarła wstrząsająca informacja o aborcji dziecka w 24. tygodniu życia. Dziecko przeżyło tę aborcję. Jednak, zamiast być otoczone opieką, zostało pozostawione samo sobie, aby zmarło i tak się stało. Takich nieludzkich praktyk jest w Polsce więcej. Trzeba się im zdecydowanie przeciwstawić! Nie wahajmy się zabierać głosu w imieniu tych, którzy sami bronić się jeszcze nie mogą!

Dramatyczny paradoks współczesności polega na tym, że wielu dzieciom, które znajdują się dziś pod sercem matki, nie jest dane przyjść na świat. W majestacie polskiego prawa są one zabijane przed narodzeniem. Obecnie pozwala na to przepis ustawy umożliwiający pozbawianie życia poczętych dzieci w trzech przypadkach. Jednym z nich jest podejrzenie o nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność. Jest to aborcja z przyczyn eugenicznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia z tego powodu wykonywanych jest 95 procent aborcji. Wśród nich większość stanowią dzieci z Zespołem Downa. Jeśli pozwolimy im się narodzić, będą żyć wśród nas, rozwijać się i obdarowywać nas swą miłością i zaufaniem. Pomimo niepełnosprawności mogą być cennymi członkami społeczności, choć zazwyczaj wymagają pomocy. Głęboko niemoralne jest prawo, oparte na przesłance eugenicznej, które pozwala takich ludzi zabijać!

W Sejmie czeka projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przewiduje on zniesienie możliwości aborcji eugenicznej. Polscy Biskupi popierają tę obywatelską inicjatywę jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia. Apelujemy też do sumień wszystkich posłów i senatorów, mając świadomość, że to od nich zależy decyzja, czy ustawa ta zostanie przyjęta. Zwracamy się do nich tym bardziej, gdyż wiemy, że większość z nich deklaruje wiarę i wierność wartościom chrześcijańskim. Jesteśmy przekonani, że parlamentarzyści postawią wartości moralne ponad partyjnymi kalkulacjami!

Powszechnie znane jest przywiązanie Polaków do osoby św. Jana Pawła II. Dla zdecydowanej większości z nas jest on autorytetem. Sprawa obrony życia była jednym z najważniejszych wątków pontyfikatu Papieża Polaka. W 1999 r. w Łowiczu mówił: „zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej Ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia!”. Dajmy więc świadectwo wierności nauczaniu naszego świętego Rodaka i upomnijmy się o prawo do życia dla wszystkich poczętych dzieci! Pamiętajmy, że zamiast aborcji zawsze istnieje możliwość oddania dziecka do adopcji.

Życząc wszystkim rodzinom, aby Rok Pański 2018 stał się okazją do naszego świadectwa miłości do chorych i niepełnosprawnych dzieci, z serca wszystkim błogosławimy.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

+ Artur Miziński

Sekretarz Generalny

Konferencji Episkopatu Polski

+ Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Wiceprzewodniczący

Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 31 grudnia 2017 roku