Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

| dodał:

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2 III 2025

 

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tradycyjnie w Wielkim Poście zachęcamy do abstynencji od alkoholu, a także do podjęcia innych postanowień wielkopostnych.

Intencje modlitewne na marzec: Koła Żywego Różańca - O opamiętanie się i przemianę serc dla ludzi walczących z wyznawcami Chrystusa w naszej Ojczyźnie i w Europie; Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusa - O wielkopostne i jubileuszowe duchowe owoce modlitwy w naszym Sanktuarium. 

2. Jutro o godz. 19.00  rozpoczną się REKOLEKCJE ZAWIERZENIA MARYI.

3. W Środę Popielcową (5 marca) rozpoczyna się Wielki Post i czas Komunii świętej wielkanocnej. Obowiązek Komunii Świętej wielkanocnej wynika z przykazania kościelnego i obejmuje okres od Środy Popielcowej (5 III) do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej Msze Święte z poświęceniem popiołu i posypaniem głów o godz.: 630, 700, 900, 1500, 1630 i 1800. W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (dla osób od 14 lat) i post ścisły (trzy posiłki, tylko jeden do syta – dla osób od 18 do 60 lat). Wielki Post jest „czasem zakazanym”, w którym katolicy nie powinni uczestniczyć w zabawach (…).

4. Nabożeństwa wielkopostne:

- Droga Krzyżowa: dorośliśrody po Mszy Św. o godz. 1500; piątki po Mszy Św. o godz. 1800; dzieci – we środy o godz. 1700.

- Gorzkie Żale – we wtorki i piątki po Mszy Św. o godz. 1500; w niedziele o godz. 1730;

- Godzinki o Męce Pańskiej – w niedziele o godz. 830.

- Rekolekcje parafialne i szkolne odbędą się w terminie 6 – 9 kwietnia. Słowo Boże w czasie rekolekcji parafialnych będzie głosił ks. dr Karol Kondracikowski (Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii); Rekolekcje szkolne poprowadzą: Ojcowie – Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia i Siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego

5. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają dni modlitwy o ducha pokuty.

6. W I czwartek nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o powołania za wstaw. Bł. Michała Sopoćki; o godz. 1900 (w dolnym kościele) Msza Święta z udziałem wspólnoty adoracji najświętszego sakramentu.

7. W I piątek nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa po Mszach Świętych o godz. 700 i 1800; o godz. 1700 Msza Święta z udziałem dzieci.

8. W sobotę modlić się będziemy w intencji KOBIET; godnym świętowaniem tego dnia nie zakłóćmy charakteru pokutnego Wielkiego Postu.

9. W następną niedzielę 9 marca o godz. 1500 odprawiona będzie Msza Święta dziękczynna za ocalenie Białegostoku, w kolejną rocznicę katastrofy pociągu z ciekłym chlorem. Wcześniej o godz. 14.00 w oratorium dolnego kościoła odbędzie się konferencja dla Czcicieli Miłosierdzia Bożego na temat: Rola cudu w procesie kanonizacyjnym.

W tym dniu zbierane będą ofiary na Seminarium Duchowne.

10. Intencje modlitewne na marzec: 

- Koła Żywego Różańca - O opamiętanie się i przemianę serc dla ludzi walczących z wyznawcami Chrystusa w naszej Ojczyźnie i w Europie; 

- Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusa - O wielkopostne i jubileuszowe owoce duchowe modlitwy w naszym Sanktuarium;

- Papieska – Za rodziny w kryzysie: „Módlmy się, aby rodziny dotknięte podziałem doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem”.

11. Katolicka Szkoła Podstawowa (ul. Transportowa) i Katolickie Przedszkole im. Ks. F. Blachnickiego (ul. Sitarska 25) zapraszają na dzień otwarty 6 marca w godz. 16 – 18.

12. Ukazał się kolejny numer „Dróg Miłosierdzia”. W związku z rozpoczynającym się za kilka dni Wielkim Postem, proponujemy artykuł ukazujący sakrament pokuty i pojednania jako pomoc w drodze ku Bogu i człowiekowi oraz tekst mówiący jak, na wzór Jezusa, pokonywać pokusy. Polecamy artykuł ks. prof. Tadeusza Krahela „Ratowanie Żydów przez księży archidiecezji wileńskiej” oraz stałe rubryki dotyczące m.in. Biblii, psychologii, misji czy modlitwy. Zapraszamy do lektury!

13. Doroczne diecezjalne spotkanie członków, kandydatów i sympatyków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbędzie się dn. 6 marca br. o godz. 18.00 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku. Serdecznie zapraszamy!

14. Na regałach prasowych znajdują się wydawnictwa: Drogi Miłosierdzia, Idziemy, foldery i obrazki.

15. Zmarli w I i II: + Bożena Terebka, Helena Leonowicz, Jarosław Borys, Wanda Żurowska, Wiesław Sawicki, Mikołaj Szymanowicz, Irena Malinowska, Wiesława Judek, Walentyna Sawicka. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

16. Bóg zapłać Dobroczyńcom...

===============================================================================================================================================================

NOWE BRZMIENIE PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH:

1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.

3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.

4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Uroczystości nakazane:

1 stycznia — Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi;

6 stycznia — Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli);

czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej — Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało);

15 sierpnia — Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej);

1 listopada — Uroczystość Wszystkich Świętych;

25 grudnia — Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).

W niedziele i te uroczystości wierni powinni odmówić wykonywania prac, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu i korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego. Za uczestniczenie we Mszy świętej uznaje się udział w niej bez względu na miejsce jej odprawiania, w każdym obrządku katolickim – nie tylko rzymskim. Można też uczestniczyć we Mszy wieczorem dnia poprzedzającego niedzielę lub święto.

Zgodnie z drugim przykazaniem kościelnym każdy wierny musi przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi.

Okres Wielkanocny w trzecim przykazaniu obejmuje czas od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Do czwartego przykazania użyto wyjaśnienia, że post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia. Natomiast w każdy piątek osoby, które ukończyły 14. rok życia, powinny zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Od tej reguły są pewne wyjątki, a należą do nich np. sytuacje, kiedyś ktoś z przyczyn niezależnych od siebie nie ma możliwości zjedzenia posiłku innego niż mięsny.

Ostatnie z przykazań kościelnych odnosi się do członków wspólnoty Kościoła, którzy powinni wykazywać troskę o jej dobro. Wyrażać się ona powinna nie tylko na płaszczyźnie duchowej, ale również materialnej poprzez finansowe wsparcie działań Kościoła i całej wspólnoty, jakie udzielane jest zgodnie z indywidualnymi możliwościami wiernych.