Liturgiczna Służba Ołtarza

Opiekun: ks. Robert Tworkowski

Wspólnota ministrancka przy naszej parafii jest podzielona na kilka grup, którymi zajmują się animatorzy pod opieką ks. moderatora. Od początku istnienia parafii był nim ks. Andrzej Kozakiewicz, od 1997 r. ks. Bogusław Zieziula, po jego odejściu ks. Jerzy Sokołowski. Obecnie za formację ministrantów jest odpowiedzialny ks. Tomasz Małyszko.

Formacja ta odbywa się w poszczególnych stopniach, począwszy od kandydatów poprzez choralistów, ministrantów Słowa Bożego, do ceremoniarzy i animatorów.

Ważniejsze formy działalności to pierwszopiątkowe Msze Św. i spotkania całej wspólnoty, częste przystępowanie do Sakramentu Pokuty i Eucharystii, praca nad sobą, współpraca z rodzicami. Tradycją już stały się wyjazdy na dni skupienia, wycieczki, biwaki, oazy ministranckie do ośrodków położonych w malowniczych okolicach w pobliżu sanktuariów czy zabytków sakralnych. Przygotowanie nabożeństw pasyjnych czy Liturgia Słowa do nabożeństw wpływa na kształtowanie otwartości na działanie Ducha Św., służy pogłębieniu wewnętrznej i autentycznej więzi z Bogiem

Wszyscy ministranci wraz z ks. opiekunem co roku uczestniczą w katedrze na dorocznej uroczystości Dnia Kapłańskiego w Wielki Czwartek i w miejskiej procesji na Boże Ciało. W Wielki Piątek pełnią uroczystą służbę podczas Wielkopiątkowej Liturgii Adoracji Krzyża.

Od stycznia 2001 roku ks. Tomasz Małyszko organizuje ministrantom i innym chętnym dzieciom „ferie z Bogiem” w Hermanówce k/ Juchnowca – w Domu Rekolekcyjnym. Oprócz czynnego wypoczynku w malowniczej okolicy, zabaw i ciekawych zajęć bywa okazja do zimowych spotkań z Bogiem w serdecznej atmosferze codziennego życia. Zawsze jakieś wybrane hasło przyświeca tym spotkaniom.