Aktualności

XVI TYDZIEŃ BIBLIJNY

| dodał:

Pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele” od 14 do 20 kwietnia w Kościele katolickim w Polsce już po raz 16. będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpocznie go Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem fragmenty Dziejów Apostolskich.

„Miłując Pismo Święte, miłujemy Chrystusa” – podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego, zachęcając do czytania Pisma Świętego i refleksji nad Biblią. Początek Tygodnia Biblijnego przypada dwa tygodnie po Wielkanocy, w Niedzielę Biblijną, podczas której odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele”, jak i myśl przewodnia Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”, nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła”. Celem inicjatywy – jak wyjaśnia ks. prof. Witczyk, jest „apostolat biblijny, rozumiany jako animacja biblijna całego duszpasterstwa i życia chrześcijańskiego każdego z wierzących”.

Główne obchody rozpoczynającego Tydzień Biblijny Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w niedzielę 14 kwietnia we Wrocławiu, w Krakowie-Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze. Tego dnia we Wrocławiu o godzinie 13:00 Mszy św. transmitowanej w TVP Polonia będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF. Po Eucharystii będzie miało miejsce wspólne czytanie Pisma Świętego. Wcześniej, o godz. 7:00 rano, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie celebrował Mszę św. w Krakowie-Łagiewnikach, która będzie transmitowana w TVP1, a o godz. 9:30 ks. dr Marcin Zieliński w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (transmisja w TV Trwam). W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego będą rozważane fragmenty z księgi Dziejów Apostolskich.

Jak zauważa ks. prof. Witczyk, coraz więcej wiernych Kościoła katolickiego nie tylko czyta Pismo Święte, ale też stara się „myśleć biblijnie”, czyli kategoriami objawionymi w Ewangeliach, w Psalmach czy też w pismach mądrościowych.