Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
III NIEDZIELA WIELKANOCNA

| dodał:

III Niedziela Wielkanocna – 14 IV 2024

1. APEL Przewodniczącego KEP.

2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Biblijny, trwający do soboty 20 kwietnia. Zachęcamy do czytania i rozważania Pisma Świętego indywidualnie, w rodzinach, a także we wspólnotach.

3. Rozpoczyna się pielgrzymowanie „Białostockim Szlakiem Bł. Michała Sopoćki”. I etap odbędzie się jutro 15 kwietnia 2024: o godz. 1800 Msza Święta w Bazylice Św. Rocha, a następnie modlitewne przejście do Bazyliki Katedralnej. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie jednocześnie przygotowaniem do przyszłorocznych obchodów 50-lecia śmierci ks. Michała Sopoćki. Serdecznie zapraszamy do udziału.

4. W następną niedzielę Dobrego Pasterza obchodzić będziemy Światowy Dzień Modlitw o Powołania i rozpoczęcie tygodnia modlitw o powołania do służby w Kościele.

5. Zapraszamy, na już ostatni przed wakacjami Kurs Nowe Życie w naszej parafii, w terminie 26-28 kwietnia. Informacje nt. kursu i zapisów na stronie internetowej naszej parafii i na plakatach.

6. Przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla młodzieży naszej parafii rozpocznie się w niedzielę 2 czerwca podczas Mszy Świętej o godz. 1800.

7.Odpowiadając na Stanowisko Przewodniczącego KEP w sprawie poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej i Apel o modlitwę, prosimy wszystkich Parafian o ofiarowanie codziennej modlitwy w tej intencji (…); zapraszamy również do wspólnej modlitwy bezpośrednio po błogosławieństwie.

8. Dominikańska Szkoła Wiary w Białymstoku zaprasza na wykład otwarty „To czyńcie na moją pamiątkę, czyli ofiarny wymiar Eucharystii”. Wykład wygłosi dominikanin – o. Piotr Laskowski. Zapraszamy w sobotę 20 kwietnia na Mszę Świętą o godz. 10:00, a potem na wykład o 11:00 do Arkad Katedralnych (wejście A za katedrą białostocką).

9. Bóg zapłać wszystkim Dobroczyńcom; za pomoc w przygotowaniu uroczystości odpustowych, za ciasta i obsługę poczęstunku przybyłych gości, dyżury porządkowe; podziękowanie za Wieczór Miłosierdzia przygotowany i prowadzony przez wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca i młodzież Ruchu Światło-Życie pod kierunkiem księży - Adama i Krzysztofa; podziękowanie kapłanom za posługę sakramentu pokuty; wszystkim Parafianom i Pielgrzymom za obecność na Mszach Świętych, szczególnie w Godzinie Miłosierdzia. 

10. Dziękujemy również za modlitwę w Tygodniu Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Solidarności i Robotników. 

11. Polecajmy też w modlitwie UCZESTNIKÓW wydarzeń duszpasterskich w naszym Sanktuarium: 

Skupienie Sióstr Przełożonych ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, przybyłych z klasztorów na całym świecie;

KATECHETÓW przeżywających rekolekcje; 

CZCICIELI Miłosierdzia Bożego

niech spotkania i modlitwa w naszym Sanktuarium i wstawiennictwo Bł. Michała Sopoćki przyniesie oczekiwane owoce duchowe.

============================================================================================

Słowo Rektora AWSD w Białymstoku na Tydzień Modlitw o Powołania

21-27 kwietnia 2024

Rok 2024 przeżywamy w Kościele powszechnym jako rok modlitwy. W zamyśle papieża Franciszka stanowi on przygotowanie do Roku Jubileuszowego 2025. Celem roku modlitwy, jak pisze papież, jest przede wszystkim odnowienie pragnienia znajdowania się w obecności Pana, słuchania Go i adorowania. Papież przypomina, że modlitwa jest uprzywilejowaną drogą do świętości, która prowadzi do życia kontemplacją również pośród działania (List Papieża Franciszka skierowany do abp. Rino Fisichelli z okazji Jubileuszu Roku 2025, 11 lutego 2022).

Nawiązanie do trwającego roku modlitwy odnajdujemy również w tegorocznym orędziu papieża Franciszka na 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania przeżywany pod hasłem: Powołani, by siać nadzieję i budować pokój. We wspomnianym orędziu papież mówi: Dzień ten poświęcony jest w szczególności modlitwie, aby wyprosić u Ojca dar świętych powołań do budowania Jego Królestwa: „Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo!” (Łk 10, 2). A modlitwa – jak wiemy – bardziej polega na słuchaniu, niż na słowach kierowanych do Boga. Pan przemawia do naszego serca i chce je zastać otwartym, szczerym i hojnym (…)Jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia bezcennego daru możliwości dialogu z Panem, z serca do serca, stając się w ten sposób pielgrzymami nadziei, ponieważ modlitwa jest pierwszą siłą nadziei.

IV niedziela wielkanocna, przypadająca w tym roku 21 kwietnia, nazwana jest niedzielą Dobrego Pasterza. Rozpoczyna ona Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, który zwraca naszą szczególną uwagę na potrzebę wspólnej troski i odpowiedzialności za budzenie powołań. Wyrażają się one przez modlitwę, ale również tworzenie przyjaznego klimatu w środowiskach rodzinnym i parafialnym, szkolnym i akademickim. W dzisiejszym świecie, tak bardzo atakującym Kościół i kapłaństwo, jest to misja szczególnie trudna. Młodzi ludzie są bardzo podatni na uleganie kreowanej narracji i często bardzo szybko dystansują się wobec wiary i Kościoła. Właśnie do nich szczególnie zwraca się papież Franciszek w cytowanym orędziu: Ludziom młodym, zwłaszcza tym, którzy czują się oddaleni lub nie ufają Kościołowi, chciałbym powiedzieć: dajcie się zafascynować Jezusowi, kierujcie do Niego wasze ważne pytania poprzez karty Ewangelii, pozwólcie się zaniepokoić Jego obecnością, która zawsze wprowadza nas w zbawienny w kryzys. On szanuje naszą wolność bardziej niż ktokolwiek inny, nie narzuca się, lecz proponuje siebie: pozostawcie Mu przestrzeń, a odnajdziecie swoje szczęście w pójściu za Nim a, jeśli tego od was zażąda, w całkowitym oddaniu się Jemu.

Nasze Seminarium Duchowne jest świadome współczesnych wyzwań. Stajemy wobec nich wychodząc z propozycją różnych form duszpasterstwa powołań. Mają one charakter rekolekcji, cyklicznych spotkań dotyczących tematyki powołania oraz indywidualnych form towarzyszenia młodym ludziom w ich procesie duchowego wzrastania i rozeznawania życiowego powołania. Naszą wielką radością jest również towarzyszenie młodym ludziom, którzy odpowiedzieli na Chrystusowy głos: Pójdź za Mną i wstąpili na drogę formacji do kapłaństwa. Bardzo się cieszymy, że w dniu 25 maja br. sześciu diakonów, absolwentów naszego Seminarium przyjmie święcenia kapłańskie. Diakonów oraz wszystkich alumnów, moderatorów, profesorów, siostry zakonne oraz pracowników świeckim Seminarium zawierzamy Jezusowi Chrystusowi Dobremu Pasterzowi.

W najbliższą niedzielę (21 kwietnia) ofiary zbierane na tacę w parafiach naszej archidiecezji będą przeznaczone na potrzeby Seminarium. Już teraz składam wszystkim Darczyńcom serdeczne podziękowanie za złożone ofiary oraz za modlitwę w intencji naszej wspólnoty seminaryjnej i o nowe powołania kapłańskie. Zapewniam o naszej wdzięczności modlitewnej. W każdy wtorek jest sprawowana Msza święta w intencji wszystkich naszych Darczyńców. Niech Pan Bóg hojnie błogosławi wszystkim, którzy duchowo i materialnie troszczą się o białostockie Seminarium Duchowne.

Ks. dr Marian Strankowski, Rektor AWSD w Białymstoku

============================================================================================

STANOWISKO

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WS. POSZANOWANIA ŻYCIA LUDZKIEGO W FAZIE PRENATALNEJ

Magisterium Kościoła od zawsze chroni ludzkie życie od poczęcia. Deklaracja o nieskończonej ludzkiej godności, opublikowana w Watykanie 8 kwietnia br., przypomina, że godność każdej istoty ludzkiej ma charakter przyrodzony i przysługuje jej od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci (Dignitas infinita 47).

Św. Jan Paweł II pisał: Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia (…). Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. (...) Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie (Evangelium vitae 58).

Polska Konstytucja zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia (art. 38), a także chroni macierzyństwo, rodzicielstwo i rodzinę (art. 18). To prawo podstawowe, którego nikt nie powinien naruszać.

Nienarodzone dzieci są najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich ludzi. Aborcja niesie zagrożenie również dla kobiet i ich najbliższych, a także dla całego społeczeństwa. Powoduje poważne zagrożenia zdrowia kobiet, co prowadzi do wielkiego, długotrwałego cierpienia matek zarówno w aspekcie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym. Proaborcyjna propaganda fałszywie głosi, że jest to ich wolny wybór i prawo. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem (Evangelium vitae 58).

Jest niezwykle ważne, aby kobieta w trudnej sytuacji życiowej zawsze mogła liczyć na wszechstronną pomoc, co od lat czyni zarówno Kościół, jak i organizacje pozarządowe oraz instytucje państwowe.

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 20 marca 2024 roku zwrócił się do Polaków: Myśląc o waszej ojczyźnie, chciałbym odnieść do niej moje marzenie, jakie kilka lat temu wyraziłem pisząc o Europie. Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia czy to swojego, czy też innych.

Usilnie proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie troskliwą opieką życia nienarodzonych dzieci oraz ich matek, o sprzeciw wobec kultury wykluczenia, która odbiera najbardziej bezbronnym i słabym osobom podstawowe prawo – prawo do życia.

Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Gdańsk, 11 kwietnia 2024 roku

============================================================


APEL

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

O MODLITWĘ W INTENCJI OCHRONY ŻYCIA OSÓB NIENARODZONYCH

Życie jest darem Bożym i jako takie jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, dlatego trzeba je chronić i wspierać na każdym etapie jego rozwoju. Szacunek wobec życia, które należy do najważniejszych wartości, jest jedną z podstawowych powinności każdego człowieka.

Miliony osób na całym świecie podejmują nieustannie starania, aby chronić życie ludzkie, zwłaszcza to najbardziej bezbronne, poczęte i jeszcze nienarodzone oraz ukazywać wszystkim jego piękno i wartość. Również w naszej ojczyźnie podejmowane są liczne inicjatywy w jego obronie, jak choćby zaplanowany na najbliższą niedzielę Narodowy Marsz Życia. Będzie on manifestacją szacunku wobec życia poczętego, przyjęcia tego życia w miłości oraz wyrazem uznania wobec trudu rodzicielstwa, zapewniającego dzieciom możliwość wzrostu i rozwoju.

W nawiązaniu do opublikowanego wczoraj Stanowiska ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej i w związku z toczącą się debatą nad polskim ustawodawstwem, ograniczającym prawo do życia dzieciom nienarodzonym, zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji.

Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują jeszcze większą ochroną życia osób nienarodzonych.

Tadeusz Wojda SAC

Arcybiskup Metropolita Gdański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Gdańsk, 12 kwietnia 2024 roku