Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

| dodał:

1. Dzisiaj przeżywamy niedzielę misyjną, przed kościołem są zbierane ofiary na misyjne dzieło „Ad Gentes”.

2. W tym tygodniu zakończy się nawiedzenie rodzin przez OŁTARZYK Jezusa Miłosiernego z relikwiami Bł. Michała przy ul. Sokólskiej 11. Spotkanie organizacyjne mieszkańców ul. Sokólskiej 13,15,17,19,21 i 23, którzy będą przeżywać nawiedzenie, odbędzie się w poniedziałek (jutro) po Mszy Świętej o godz. 1800.

3. I  czwartek miesiąca: Msza Święta z nabożeństwem w intencji powołań kapłańskich i zakonnych o godz. 1800, po niej katecheza dla wspólnoty adoracyjnej. Przy tej okazji prosimy o niezabieranie lub wyłączanie telefonów komórkowych w czasie Mszy Świętych i adoracji. Bardzo też prosimy, aby nie wychodzić ze świątyni po Mszy Świętej w czasie wystawiania Najświętszego Sakramentu.

4. I piątek: Msza Święta o godz. 1630 dla uczniów i katecheza dla klas czwartych;

5. I sobota: nabożeństwo do Niep. Serca Maryi i Dzień Skupienia Kół Żywego Różańca, rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 700 i różaniec. Po różańcu spotkanie formacyjne w sali pod plebanią i różaniec.

6. I niedziela: różaniec, procesja, katecheza chrzcielna. Przez kolejne pierwsze niedziele (od marca do października) będzie odprawiana Nowenna, przygotowująca do 10-lecia Cudu Eucharystycznego w Sokółce. W naszym Sanktuarium do jubileuszowej Nowenny dołączymy dziękczynienie za beatyfikację Ks. Michała Sopoćki w 10. rocznicę tego wydarzenia oraz modlitwę o jego kanonizację.

7. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca.

8. Prasa katolicka (na regałach).

9. Ks. Arcybiskup Metropolita skierował do racy duszpasterskiej (na miejsce ks. Marcina) ks. Kamila Kochanowskiego, który kanonicznie rozpoczyna posługę od 1 marca tego roku, ale już jest wśród nas. Życzymy, aby ks. Kamil dobrze czuł się w naszej wspólnocie, otoczmy go modlitwą.

10. Dane statystyczne z kolędy: liczba odwiedzonych domów – 3 693 (3 666); nieobecnych – 449 (502); nieprzyjmujących kapłana – 12 (13); ofiary na kościół 192 030 zł + 50$ (179 740+100$). Informacjami i spostrzeżeniami podzielimy się za tydzień.

11. Zgodnie z obowiązującym prawem polscy podatnicy mogą przekazać 1% swojego podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego; status taki posiada Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego im. Bł. Ks. Michała Sopoćki, które wspiera nasze sanktuarium, promuje kult miłosierdzia Bożego i bł. Michała Sopoćki, a także organizuje dzieła miłosierdzia; zachęcamy do wsparcia Stowarzyszenia; nr KRS: 0000130906. Na regałach są również ulotki CARITAS Archidiecezji Białostockiej.

12. Bóg zapłać za wszelkie dobro; dziękujemy za ofiary na Caritas ze Środy Popielcowej (8 800 zł).

========================================================================

ZARZĄDZENIE Arcybiskupa Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego

 w sprawie Nowenny Eucharystycznej

Czcigodny Księże Proboszczu!

W tym roku przypada 10. rocznica wydarzenia eucharystycznego w Sokółce. To nie przypadek, że to nadzwyczajne wydarzenie miało miejsce w Sokółce. Jeśli Jezus właśnie w konsekrowanej hostii zechciał pozostawić nam widzialny znak swojej obecności, oznacza to, że w tym znaku ukryte jest Jego przesłanie. Próbujmy je odczytać!

Zacznijmy od tego, że w sokólskiej cząstce Jezus Chrystus pozostawił nam odrobinę swojego serca, serca w agonii, serca umęczonego z miłości. Pod postaciami chleba
i wina ukrywa się żywy Jezus Chrystus, bije Jego najsłodsze serce. Pod postaciami chleba
i wina żyje Jezus Chrystus, Bóg, który zniżył się do poziomu człowieka, aby z nim nawiązać dialog miłości. W Sokółce mówi do nas i dzieli się z nami miłością. Starajmy się
w Eucharystii i przez Eucharystię zgłębić tajemnicę Jego znaku, poznać przesłanie, które nam przekazuje.

Uświadamiamy sobie też, że skoro Jezus znak swojej obecności pozostawił nam w Eucharystii, to musimy pozostawać przy Eucharystii. Musimy zgłębić jej sens i znaczenie dla naszego chrześcijańskiego życia. Musimy lepiej poznać i zrozumieć czym jest Eucharystia!

Eucharystia stanowi centrum naszego życia chrześcijańskiego i duchowego. Nie można żyć bez tego pokarmu duchowego. Jakakolwiek odnowa duchowa bez Niej jest wprost niemożliwa. W Eucharystii sam Chrystus ponownie objawia się między swoimi uczniami, wyjaśnia Pisma, rozgrzewa serca, rozjaśnia umysły, otwiera oczy i pozwala się rozpoznać.

Ta właśnie prawda jest dla nas zasadniczym motywem, aby tę dziesiątą rocznicę Jego objawienia podkreślić poprzez konkretne inicjatywy. Doceniam i zachęcam do kontynuacji tych modlitw eucharystycznych, które już istnieją w poszczególnych parafiach.

Jako rzecz nową zarządzam, aby w formie Nowenny Eucharystycznej we wszystkich parafiach naszej Archidiecezji, w okresie od 4 marca do 7 października br., w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, na każdej Mszy św. głosić homilie eucharystyczne, a po Mszy św. przeprowadzić krótką adorację Najświętszego Sakramentu. Zwieńczeniem tych przygotowań będzie uroczysta celebracja Eucharystii w Sokółce w dniu 7 października br.

Propozycje homilii oraz adoracji na poszczególne miesiące przygotowują liturgiści naszej Archidiecezji. Wydział Duszpasterstwa Kurii będzie je każdorazowo przesyłał pocztą elektroniczną do wszystkich parafii.

Niech nam towarzyszy głęboka miłość do Eucharystii i pragnienie zjednoczenia z Jezusem żywym i obecnym pośród nas.

+ Tadeusz Wojda SAC

Arcybiskup Metropolita Białostocki

Nr101/18/A

Białystok, 21 lutego 2018 r.