Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie
I NIEDZIELA ADWENTU

| dodał:

EUCHARYSTIA DAJE ŻYCIE - ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY

I NIEDZIELA ADWENTU – 29 XI 2020

1. Rozpoczęliśmy Adwent, duchowe przygotowanie i oczekiwanie pamiątki narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to również początek nowego roku duszpasterskiego w trzyletnim cyklu: „Eucharystia daje życie”. W obecnym roku duszpasterskim, pod hasłem: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” będziemy starali się wspólnie przeżywać tajemnicę Eucharystii z wiarą w obecność w Niej żywego i prawdziwego Jezusa Chrystusa.

2. W Adwencie, codziennie (z wyjątkiem niedziel) o godz. 615 (zamiast godz. 630) odprawiana będzie Msza Święta o Matce Bożej „RORATNIA”; zachęcamy do przynoszenia lampionów.

3. Dzieci z rodzicami zapraszamy na Mszę Św. RORATNIĄ w środy o godz. 1800.

4. Jutro 30 listopada będziemy dziękować Bogu za obecność doczesnych szczątków, obecnie relikwii Bł. Michała Sopoćki w Sanktuarium; uczynimy to w czasie Mszy Świętych i Koronki, a także przez uczczenie relikwii Bł. Michała.

5. I czwartek miesiąca: po Mszy Świętej o godz. 1800 nabożeństwo o powołania z udziałem wspólnoty adoracyjnej.

6. I piątek: nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, zapraszamy dzieci szkół podstawowych na Mszę Świętą o godz. 1630 - szczególnie klasy czwarte.

7. I sobota: po Mszy Świętej o godz. 700, wg stałego porządku.

8. I niedziela miesiąca: różaniec, procesja, katecheza chrzcielna - wg stałego porządku. Jest to również dzień wspomnienie Św. Mikołaja, Biskupa, który zamierza przybyć do naszych dzieci na Mszę Świętą. Ze względu na utrzymane limity wiernych w świątyniach przedłużamy dodatkowe Msze Święte w niedziele: o godz. 10.00 (dolny k-ł), 14.00 (główna świątynia).

9. Ołtarzyk Jezusa Miłosiernego z relikwiami bł. Michała nawiedza rodziny przy ul. Olsztyńskiej 8 i 10; Msza Święta w intencji mieszkańców ul. Olsztyńskiej 4 zostanie odprawiona w piątek 4 grudnia o godz.700.

10. Poświęcone opłatki wigilijne, świece CARITAS można nabyć przy wyjściu z kościoła; chrześcijańskie pocztówki świąteczne - w zakrystii lub w sklepiku

11. Czytajmy prasę katolicką: tygodniki Idziemy i Gość Niedzielny.

12. Rekolekcje Adwentowe parafialne odbędą się 20-22 XII 2020; poprowadzą je o. Franciszkanie

13. Intencje na XII: KŻRO przeżycie Adwentu jako czasu duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia; Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa –O poszanowanie życia nienarodzonych i opamiętanie się dla uczestników „czarnych protestów”.

14. I niedziela Adwentu w naszym sanktuarium jest 16. rocznicą podjęcia adoracji Najświętszego Sakramentu, codziennie od Mszy Świętej porannej do godz. 2100; z czwartku na piątek trwa całą noc. Pragniemy, aby to dzieło rozwijało się i w przyszłości stało się Adoracją Wieczystą. Potrzebne są jednak osoby, które zadeklarują swoją gotowość i zapiszą się na 1,5 godz. dyżur. Parę osób ze wspólnot zaproponowało adoracje nocną z piątku na sobotę i na ten tydzień zgłosiły się już osoby; Wspólnota Małych Rycerzy Miłosierdzia Bożego i Maryi Niepokalanej prowadzi adoracją całonocną w pierwsze soboty miesiąca. Zapraszamy do włączenia się, w obecnym bowiem czasie modlitwa adoracyjne jest niezwykle potrzebna. Na stoliku pod chórem są przygotowane listy. Dziękujemy Bogu i ludziom za to dzieło modlitewne.

15. Zaproszenie do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 roku.Są to 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do oddania się Panu Jezusowi przez Maryję. Na materiały składa się Słowo Boże, nauczanie Kościoła, teksty świętych i mistyków oraz przesłanie objawień Matki Bożej z Fatimy. Ta forma rekolekcji była już realizowana w naszej parafii. Szczegółowe informacje: biuro@rozaniecdogranic.pl

16. Bóg zapłać dobroczyńcom: dziękujemy (…) za przygotowanie wieńców i schodów i dekoracji adwentowych.

====================================

List pasterski

Arcybiskupa Metropolity Białostockiego

na Adwent 2020 roku

Drodzy Bracia w Kapłaństwie,

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Dzisiejszą I Niedzielą Adwentu rozpoczynamy czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. „Adventus” oznacza przyjście. Jest to więc czas radosnego oczekiwania na przyjście prawdziwego Światła, które rozświetla ciemności człowieka. Tym Światłem jest Jezus narodzony w Betlejem (por. Łk 2,22-40).

Jesteśmy zatem w naszym oczekiwaniu zaproszeni do podjęcia trudnego, ale jakże ważnego i zbawiennego zadania, wniesienia Boga do centrum własnego życia, tak, aby On stał się w nim obecny jak Jezus w łonie Maryi. Jeśli więc pozwolimy, aby żywe Słowo przeniknęło do naszego wnętrza, da ono początek naszej wewnętrznej przemianie i nawróceniu. Ksiądz Jan Twardowski, mówiąc o nawróceniu, przywołuje obraz kamienia, który Bóg bierze w ręce do obróbki. Choć nieraz wyślizguje się on z Bożych dłoni i wpada w błoto, Bóg znowu go chwyta i szlifuje. Bóg chce obrobić szlachetny kamień naszego życia przy naszym udziale. Będzie to możliwe, jeśli podejmiemy szereg konkretnych działań w przestrzeni życia duchowego.

Dzisiejsza Liturgia Słowa wzywa nas do czuwania. W teologii biblijnej to słowo znaczy tyle co „odmawiać sobie snu podczas nocy”. Czuwanie wzywa nas do walki ze znużeniem i opieszałością, a wszystko po to, aby nie zwiódł i nie zaskoczył nas nieprzyjaciel. Tylko tak można osiągnąć zamierzony cel. Zacznijmy zatem nasze czuwanie od pracy zarówno w obszarze rodzinnym, jak i indywidualnym; od większej pracy nad naszą mową, czynami, emocjami oraz bardziej pozytywnym postrzeganiem innych. Wprowadźmy w stan czuwania również nasze serce – przez modlitwę, sakrament pojednania, rekolekcje, uczestnictwo we Mszy św., zwłaszcza roratniej. Eucharystia jest wyjątkowym darem dla naszego codziennego życia. Przypomina nam o tym tegoroczny program duszpasterski poświęcony celebracji Eucharystii.

Głęboką więź Eucharystii z Adwentem i Bożym Narodzeniem pięknie ilustruje XV-wieczny fresk franciszkańskiego artysty w kaplicy żłóbka, znajdującej się w Greccio, górskiej miejscowości położonej na północ od Rzymu. Wiąże się to z przesłaniem, z jakim św. Franciszek w 1224 roku zwrócił się do miejscowego szlachcica Jana Welity, aby na zboczu górskim przygotował żłóbek: „Jeśli chcesz, żebyśmy w Greccio obchodzili święta Pańskie, pośpiesz się i pilnie przygotuj wszystko, co ci powiem. Chcę bowiem dokonać pamiątki Dziecięcia, które narodziło się w Betlejem. Chcę naocznie pokazać Jego braki w niemowlęcych potrzebach, jak został położony w żłobie i złożony na sianie w towarzystwie wołu i osła”.

Wydarzenie w Greccio zostało upamiętnione w trzech scenach: Maryi – Matki trzymającej Dzieciątko, kapłana sprawującego Najświętszą Eucharystię
i ludu przyjmującego Komunię św. W ten sposób artysta przypomniał, że ten sam Jezus, który narodził się w Betlejem, ponownie rodzi się w każdej Mszy św. i pragnie zagościć w sercu każdego chrześcijanina. Przychodząc w ubóstwie i pokorze, nie chciał urazić nędzarzy i możnych tego świata. Promieniując radością i miłością, zapragnął tylko jednego, aby poprzez miłość dotrzeć do każdego z nas.

Papież Franciszek w grudniu ubiegłego roku, podczas wizyty w Greccio, ogłosił List apostolski zatytułowany Godny podziwu o znaczeniu i wartości tego znaku. Napisał wówczas, że „żłóbek jest jakby żywą Ewangelią. Ukazuje nam czułość Boga i to, że zniża się On do naszej małości”. Dzisiaj my jesteśmy zaproszeni do odkrycia jego znaczenia i przesłania.

W czasie bardzo ciężkich zmagań z epidemią i wieloma innymi życiowymi trudnościami, podejmijmy drogę duchowej pielgrzymi ku Betlejem, bo tam oczekuje Jezus, który pragnie spotkać i napełnić każdego z nas swoim światłem i miłością. Adwent to właściwy czas, aby zwrócić ku Betlejem nasze oczy, myśli i serce.

Wszystkich obejmuję modlitwą i na czas adwentowego czuwania udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Abp Tadeusz Wojda SAC

METROPOLITA BIAŁOSTOCKI